מלאו פרטיכם וניצור איתכם קשר
שם ומשפחה:*
טלפון:*
דוא"ל:
הערות:
מאמר בנושא היטל השבחה

היטל השבחה היטל השבחה הוא מעיין מס שמשלמים עבור עליה של שווי של נכס. היטל השבחה הוא מס שנדרשים לשלם בעלי קרקעות או בתים פרטיים עבור עליי

הראל
פורסם: 3/2/2010

מאמר זה שייך לקטגוריית היטל השבחה

 

היטל השבחה

היטל השבחה הוא מעיין מס שמשלמים עבור עליה של שווי של נכס. היטל השבחה הוא מס שנדרשים לשלם בעלי קרקעות או בתים פרטיים עבור עליית שווי הנכס שלהם- מהבחינה הזאת, היטל השבחה דומה במהותו למס שבח, אלא שאותו היטל השבחה יכול לחול גם לפני מכירת הנכס.

היטל השבחה בעצם נועד לעשות מעיין צדק חברתי- הוא נועד לגרום לבעלי הקרקעות לעלות עבור שווי הנכס שלהם.
עם זאת, מכיוון שרובנו ככולנו לא רוצים ולא אוהבים לשלם, ישנם פתרונות-
הפתרון המוכר הוא לנצל זכויות בניה שקיימות לזכות בעלי הקרקעות או הנכסים. כאשר אנחנו מנצלים את זכויות הבניה שיש לנו אנחנו יכולים לבנות עוד יחידות דיור שאותן נשכיר לאנשים זרים או ניתן עבור אחד הצאצאים שלנו. כאשר אנחנו עושים זאת אנחנו בעצם מקבלים שכ"ד שמכסה את שווי היטל השבחה או פשוט חוסכים בהוצאה שאחרת הייתה הולכת עבור קניית בית לילדים שלנו.

עם זאת, את הדבר הזה יש לבצע בצורה חוקית ומדויקת ולשם כך כדאי להתייעץ עם אנשים שעוסקים בתחום ומבינים בעניין- אדריכלים ויועצים שיכולים להגיד לנו מה מותר ומה לא. כאשר אנחנו בונים בצורה חריגה אנחנו עשויים לקבל דרישה מהעירייה להרוס את מה שבנינו מכיוון שחרגנו מזכויות הבניה שלנו. מכיוון שכך ובהתאם לזאת כדאי לבצע את הבניה באמצעות בעלי מקצוע שיכולים להגיד לנו איך, למה, איפה וכמה. כאשר אנחנו הולכים לפי החוק ובונים יחידות דיור נוספות זה עשוי אפילו לטובתנו.

הרעיון של ניצול זכויות הבניה התחיל להיות רלוונטי כאשר התחילו לדרוש היטל השבחה על כל חלקת הקרקע, לא משנה אם היא בנויה או לא, בעוד על חלקת הקרקע יש זכויות בניה. כאשר אנשים התחילו לאט-לאט להתעורר ולהבין שעדיף להם לנצל את זכויות הבניה שלהם כדי לא להפסיד ואפילו להרוויח, הם התחילו לבנות יחידות דיור נוספות שאותן הם השכירו לאנשים אחרים.
כאשר הם עשו זאת, לא רק שהם לא הפסידו על תשלום היטל השבחה אלא אפילו הרוויחו כתוצאה מהעניין.

היטל השבחה הוא תשלום שדומה במהותו למס שבח. כאשר הערך של הנכס שלנו עולה אנחנו מתבקשים לשלם היטל השבחה עבור עליית הערך שלו, זאת כדי ליצור מעיין "צדק חברתי". כאשר אנחנו מנצלים את זכויות הבניה שלנו בצורה חכמה אנחנו יכולים לא רק שלא להפסיד על היטל השבחה אלא אפילו להרוויח במקומו עבור שכר הדירה שאנחנו עשויים לקבל עבור השכרת יחידות הדיור שאנחנו עשויים לבנות, או לכל הפחות מקום עבור הילדים שלנו או חדר עבודה.